• Anasayfa
  • Faaliyetler
  • Santrifüj Soğutma Kompresörleri

Santrifüj Soğutma Kompresörleri

(1 Oyla)

Santrifüj kompresörlerde sıkıştırma prosesi santrifüj kuvvetlerden faydalanılarak geçekleştirilir. Dönen çark üzerindeki kanatlar akışkanın hız kazanarak kinetik enerjisinin kinetik enerjisinin artmasına neden olur, diffüzerde kinetik enerjisinin potansiyel enerjiye dönüşmesiyle sıkıştırma prosesi gerçekleştirilir. 150 ton kapasitenin üzerinde kullanıldığında daha ekonomik olmaktadır. Sıkıştırma yeteneğinin az olması nedeniyle kondenser ve evaporason basınç farklarının az olması istenir, bu özelliğinden dolayı klima sistemlerindeki uygulama alanı daha geniştir. Emiş ağzındaki akışkan miktarı ayarlanarak kapasite kontrolü yapılmaktadır.

Santrifüj Kompresörlü Su Soğutma Gruplarının Seçiminde
Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1. Soğutucu akışkan olarak pozitif basınçlı R134a gazı tercih edilmelidir. Hemen hemen tüm imalatçıların R134a ile çalışan cihazları mevcuttur.

2. COP değerleri santrifüj gruplarda çok yüksek olabilir, bu nedenle COP'nin minimum değeri belirtilmelidir. Santrifüj gruplarda COP değeri 6 civarında seçilmelidir.

3. Santrifüj gruplarda kondenser ve evaporatör basınç kayıpları çok daha önemlidir, direkt olarak fiyatı etkiler. Bu nedenle maksimum basınç kaybı değerleri belirtilmelidir. Basınç kaybı aynı zamanda kondenser ve evaporatör pompalarının çektiği gücü de arttırdığından, belirlenen limitlerin üzerindeki soğutma grupları tercih edilmemelidir.

4. Su rejimleri sıcaklık farkları arttırıldıkça COP değeri düşmektedir. Örneğin:

7/12;  29/34 (sıcaklık farkı 5C) Su rejiminde  COP=5.682

7/12:  30/36 (sıcaklık farkı 6C) Su rejiminde COP=5.208

5. Cihazın istenen çıkış suyu sıcaklık değeri arttırıldıkça cihazın COP değeri artmaktadır. Örneğin:

29/34  ve 6/12C'de   COP=5.31

29/34  ve 7/13C'de  COP=5.556

6. Kondenser suyu giriş sıcaklığı arttıkça, kondenzasyon sıcaklığı artmakta ve COP değeri düşmektedir.

7. Santrifüj grupların çalışma emniyeti açısından, zorunlu kalmadıkça tek kademeli (tek çarklı) tipler tercih edilmelidir.

8. Cihazın COP değeri düştükçe fiyatı da düşmektedir.

9. Santrifüj kompresörlerde surge problemi yaşanmaması için kısmi yüklerde çalışma performans değerleri de bilgisayar çıktıları halinde istenmelidir.

10. Cihazlar genelde kısmi yüklerde çalıştıklarından kısmi yük verimleri yüksek olan cihazlar tercih edilmelidir. Bunun için APLV/IPLV değerleri mukayese edilebilir.

11. "Marine water box" bağlantı şekli, makina dairesinde yer var ise, özellikle kondenserde temizlik kolaylığı açısından tercih edilebilir.

12. Büyük tesislerde pump-out sisteminin kurulması, arıza durumlarında gazın boşaltılıp tekrar şarj edilme kolaylığı sağlaması nedeniyle tercih edilebilir.

Okunma 8402 defa